Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2017

Ευρυτανικός-Αστέρας video

Από νωρίς και με τη συμπλήρωση των πρώτων δέκα λεπτών παιχνιδιού έδειξε τις διαθέσεις του ο Ευρυτανικός. Η ομάδα του Πέτρου Καραϊσκου μπήκε αποφασισμένα στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να πάρει αυτό που ήθελε. Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο και δημιουργώντας αρκετές τελικές προσπάθειες έφτασε στη δεύτερη εντός έδρας νίκη. Ο έμπειρος επιθετικός Αλέξης Αλεξίου ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους καθώς πέτυχε χατ-τρικ με τέρματα στο 10ο,72ο και 75ο λεπτό. Ο Αστέρας Αγ. Σεραφείμ προσπάθησε να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα αλλά η μέτρια αγωνιστική εμφάνισή του τον άφησε μακριά από αυτό. Μεγάλες απουσίες για τον ΑΣΤΕΡΑ ο εμπειρος γκολκίπερ Γιάννη Φούντα ,Δαμιάν Σορίν και Ευσταθιου θύμιος.

...
Φάσεις και γκολ

Συγκεκριμένα στο 10ο λεπτό η ομάδα του Ευρυτανικού ευτύχησε να ανοίξει πρώτη το σκορ όταν ο Ντεμίρης με κάθετη μπαλιά βρήκε τον Αλεξίου αυτός τσίμπησε τη μπάλα προ του Σαλέπη τον πέρασε και σε κενή εστία πλάσαρε για το 1-0. Δύο λεπτά μετά σουτ του Ντεμίρη από καλή θέση ο Σαλέπης απέκρουσε με τον Σχουλή στη συνέχεια να απομακρύνει σε κόρνερ. Στο 16΄κόρνερ του Στυλιανού από αριστερά, σουτ του Αλεξίου με τη μπάλα να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα η πρώτη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους όταν ο Σαϊτης εκμεταλλεύτηκε τη κόντρα στην άμυνα του Ευρυτανικού έκανε το πλασέ με τον Γιοβά να αποκρούει με τα πόδια.

Στο 36΄ο Καλπάκης ανέτρεψε τον Μαλισσόβα εντός περιοχής με τον διαιτητή κ. Σουφλερό να υποδεικνύει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαλισσόβας ο οποίος ευστόχησε από την άσπρη βούλα διπλασιάζοντας τα γκολ των γηπεδούχων (2-0). Στο 38΄ο Ευρυτανικός θα κερδίσει και πάλι πέναλτι έπειτα από ανατροπή του Στυλιανού. Εκτελεστής αυτή τη φορά ο Ντεμίρης όμως την ώρα της εκτέλεσης έκανε προσποίηση με τον κ. Σουφλερό να ακυρώνει το γκολ που σημείωσε και το 2-0 να παραμένει. Στο 43΄ο Ντεμίρης σούταρε και ο Σαλέπης έδιωξε σε κόρνερ.  Το 2-0 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο Ευρυτανικός είχε εξίσου καλό ρυθμό δημιουργώντας φάσεις για γκολ. Ο Αστέρας Αγ. Σεραφείμ δεν κατάφερε να βρει ένα γκολ που θα έδινε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι παρά την πίεση που άσκησε βελτιώνοντας κάπως την εικόνα του. Στο 53΄μπαλιά του Ντεμίρη, κεφαλιά του Αλεξίου σε κόρνερ έδιωξε ο Σαλέπης. Στο 72΄φάουλ του Στυλιανού ο Σαλέπης απέκρουσε εντυπωσιακά τη μπάλα με τον Αλεξίου στη συνέχεια να παίρνει το ριμπάουντ και από κοντά έκανε το 3-0. Στο 75΄ο Ντεμίρης τροφοδότησε ωραία τον Αλεξίου κι αυτός με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Τρία λεπτά αργότερα κόρνερ του Στυλιανού από δεξιά, ο Ματίκας σούταρε έξω από τη περιοχή με τη μπάλα να περνάει άουτ.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Σουφλερός ενώ σωστές υποδείξεις είχαν οι βοηθοί του κυρία Βλαχογιάννη και κ. Κολοβός.

Ο Ευρυτανικός βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς και την επόμενη (4η) αγωνιστική θα παίξει εκτός έδρας με τη Δάφνη Λιβανατών. Ο Αστέρας Αγ. Σεραφείμ βρίσκεται στην 7η θέση με 4 βαθμούς και την 4η αγωνιστική θα υποδεχθεί στην έδρα του την Αταλάντη.